חדרי קירור תעשייתיים

חדרי קירור – התקנה שלב אחר שלב

התקנה ובנייה של חדרי קירור היא עניין מסובך למקצוענים בלבד. כאשר נבצע התקנה של חדרי קירור למערכות קירור תעשייתי, הדבר יהיה מורכב הרבה יותר מרכישת מקרר. מדובר למעשה בבניית חדר מותאם בגודל אישית שמסוגל לשמור בתוכו על רמות טמפרטורה אחידות, כאשר מוזרם אליו אוויר ממנוע מהמקרר ומצנן את האוויר בשליטה מלאה של המפעיל. על מנת להעמיק קמעה את ההבנה במורכבות של התהליך פירטנו אותו כאן לפניכם בקצרה.

יצירת שכבות בידוד בחדרי קירור תעשייתיים

אחרי שהתקנו את המסילות שיחזיקו את שכבות הבידוד והחלטנו על החומר ממנו יהיה עשוי הבידוד, ועל מספר שכבות הבידוד הרצויות לפי הסביבה בה יותקנו חדרי קירור, ניתן לבצע את הנחת שכבות הבידוד. ברוב המקרים שכבות בידוד עבור חדרי קירור תהיינה עשויות מחומרים מוקצפים הנקראים פולימרים. היתרון הגדול שבחומרים אלו הוא התקנה קלה ופשוטה מכיוון שהם מגיעים בצורת נוזל קפוא המשתחרר בלחץ, ובעת המגע עם האוויר מתנפח ליצירת חומר מוצק ומוקצף הכולא בועיות קטנות של אוויר בתוכו. בועות אלו מחזיקות אוויר ששומר על החום או הקור, והשכבה הקשיחה מעכבת חדירה של קור או חום מבעדה ומבעד לבועיות האוויר, ובכך מהווה שכבת בידוד חזקה.

ציפוי חדרי קירור בשכבת אלומיניום

לאחר שהנחנו את הבידוד ווידאנו שאין חורים ושהבידוד בוצע בצורה אטימה לגמרי, נוכל לסגור את הבידוד בשכבת אלומיניום העשויה משכבה דקה של אלומיניום המקובעת לקיר ולמסילות לאיטום מוחלט. הסיבה שמשתמים ברוב המקרים באלומיניום היא שזו מתכת שאינה מחלידה, קלת משקל, עלותה זולה, יכולת הבידוד שלה סבירה, והניקוי של משטחי האלומיניום הינו קל ונוח.

התקנת דלת אטימה

על מנת לאפשר כניסה ויציאה אל חדרי קירור ומהם יש צורך בהתקנת דלת שתהיה אטומה דיה לשמירה על הקור והחום הרצויים בתוך חדר הקירור. הדלת צריכה להכיל אפשרות פתיחה מבפנים ומבחוץ על מנת למנוע מצב בו אדם ייתקע בתוך המקרר. במקרים רבים אחרי הדלת יותקנו רצועות פלסטיק עבות שדרכן יצטרך האדם נכנס להיכנס על מנת להקטין את כמות האוויר המצונן שיוצא מחדר הקירור ולשמור על חיי המוצרים שבתוכו ועל צריכת חשמל נמוכה ככל הניתן.

מערכת בקרה ובטיחות

כל קלקול קטן או תקלה בבטיחות או בתקינות של חדרי קירור תעשייתים או של מקררים תעשייתיים בנפח גדול עלול לגרור נזקים בכסף ובבריאות. יש לווודא כי כל מערכות הבקרה והבטיחות הרלוונטיות מותקנות ועובדות בצורה תקינה.

סוגי מערכות וחדרי קירור שונים

חדרי קירור מגיעים במגוון גדלים והם עשויים להיות בעלי מאפיינים שונים בתכלית. ישנם חדרי קירור המתוכננים לפי צרכים מיוחדים וישנם כאלה המשרתים חתך רחב של בתי עסק. חדרי קירור משמשים בתעשיית המזון, התרופות, הפרחים, האלקטרוניקה ועוד. מאפייני חדר הקירור המתאים ביותר עבורכם יגזרו מהמקום המיועד לו, התנאים שיש לדאוג שישררו בתוכו וכיצד יש להיכנס ולצאת ממנו. נשמח לשמוע מה צרכיכם, לייעץ ולסייע לכם להבין טוב יותר איזה סוג של חדר קירור הוא המתאים ביותר עבורכם.
לעיתים קרובות מכנים חדרי קירור גם בשם "חדר אפס" או "חדר אפס פלוס", כפי ששמות אלה מרמזים מדובר על חללים בהם נשמרת טמפרטורת נקודת הקיפאון (אפס מעלות צלזיוס, הטמפרטורה בה מים הופכים לקרח) או חדרים בהם נשמרת טמפרטורה נמוכה, דוגמת זו שבמקרר הביתי, בדרך כלל בין 3 ל 7 מעלות צלזיוס.

כל מערכות הקירור התעשייתי מבוססות על עיקרון זהה, ניצול הירידה בטמפרטורה המתרחשת בעת שחרור לחץ של גז דחוס. לאחר שהותר לגז להתפשט בצינורות הוא נדחס חזרה באמצעות מדחס המונע במנוע חשמלי, החום הנוצר בעת הדחיסה מורחק מן המערכת. יש שלל דרכים בהם נרתם קירור הגז לצורך יצירה ושמירה על התנאים הדרושים בתוך חדר הקירור, כך למשל ניתן לקרר אוויר המוזרם דרך מאייד או שהצינורות עצמם בהם מתפשט הגז משמשים לקירור החלל. ישנן מערכות קירור המאפשרות גם שליטה בלחות.

חשוב לזכור כי מערכות קירור מכל סוג זקוקות לטיפול שוטף כדי להבטיח פעולה תקינה לאורך זמן, כך למשל יש לדאוג להחלפת שמנים בזמן, לטפל בצינורות שהתבלו או נפגמו, לשמור על ניקיון המבטיח יעילות ועוד. חלק מן התחזוקה ניתן לבצע עצמאית אולם אין תחליף לביקור תקופתי של טכנאי מקצועי. בעל מקצוע שכזה יוכל לא רק לבצע טיפולים שוטפים אלא גם לבחון את המערכת כולה, על רכיביה השונים המכאניים והאלקטרוניים, ולגלות בעיות שניתן לטפל בהם מבעוד מועד.
תכנון נכון של חדר קירור תעשייתי, בנייה מקצועית מחומרים איכותיים ותחזוקה הולמת יבטיחו פעולה תקינה לאורך זמן תוך שמירה על תנאי הקור והלחות הדרושים באופן היעיל ביותר.

הצוות המיומן של חברת דמיאנס עומד לשירותכם, צרו עמנו קשר!