בניית חדרי קירור

תכנון, ייצור, בניית והרכבת חדרי קירור דורשים ידע מקצועי מקיף וניסיון רב בתחום. יש לתכנן את חדר הקירור בהתאמה מושלמת לצרכי הלקוח ועל פי מגבלות המקום, ויש להתחשב בפרמטרים נוספים כמו טמפרטורה רצויה, רמת לחות, סוג המוצרים שיש לשמור בקירור, אמצעי בקרה נדרשים ותוך מתן דגש על נושא הצריכה האנרגטית ונוחות התפעול. במאמר זה ננסה להסביר על מורכבות תהליך בניית חדרי קירור והקפאה.

אחסון מוצרים בטמפרטורה מתאימה

חדרי קירור תעשייתיים נבנים על פי דרישה ובהתאם לצרכי הלקוח מבחינת גודל, מידות, אופן השימוש, מיקום (בחלל פתוח או במתחם סגור), טמפרטורה, לחות ועוד. חדרי קירור נועדו לשמור בקירור מוצרים שונים במגוון תעשיות, לרבות תעשיית המזון, חקלאות, בתי מלון, מסעדות, מעדניות, יקבים, מפעלי תעשייה כימיים וכו'. חדר הקירור נועד לשמור על טמפרטורה קבועה ואחידה כאשר אוויר קר מוזרם לחלל חדר הקירור מהמנוע כדי לצנן את האוויר בתוך חדר הקירור.

תהליך בניית בית קירור מתחיל בבניית מסילות שתפקידן להחזיק את שכבות הבידוד, ברוב המקרים מייצרים את שכבות הבידוד מפולימרים (חומר מוקצף). בשכבות הבידוד מפולימרים יש בועיות קטנות של אוויר ואלה שומרות היטב על החום או הקור בעוד שכבת הקצף הקשיחה מבודדת היטב חדירת קור או חום דרכה. את חדרי הקירור בונים מפנלים (פח או אלומיניום) בעלי דופן כפולה ובין הדפנות מתקינים את שכבות הבידוד. יש לציין כי במקרים מסוימים עדיף לבנות את חדר הקירור עם דפנות אלומיניום בגלל עמידות החומר בפני חלודה וקורוזיה ומאחר ואלומיניום הוא קל משקל, חזק, קל לניקוי וגם עלותו יחסית זולה.

הרכבת דלת חזקה ואטומה

בעת תכנון ובניית חדרי קירור והקפאה יש לתת דגש רב על נושא איכות ועמידות דלת הכניסה. חשוב לזכור כי על העובדים להיכנס ולצאת פעמים רבות מדי יום לחדר הקירור, לכן חשוב להתקין דלת עמידה ובהתאם להוראות הבטיחות בעבודה – יש להתקין מנגנון פתיחה גם מבפנים כך שעובד לא ייקלע בטעות בתוך המקרר מבלי יכולת לצאת. יש להקפיד על איטום איכותי של הדלת למניעת בריחת הקור ולמניעת חדירת חום ולחות. ניתן להוסיף רצועות פלסטיק מאחורי הדלת כדי למנוע זליגת קור החוצה וכדי לשמור על חיי המוצרים בקירור ולהקטין את צריכת החשמל.

מערכת פיקוד ובקרה

למערכת הפיקוד בחדר קירור תפקיד חשוב להפעלת ולניטור מכלולי חדר הקירור ולשליחת מידע לחדר הבקרה או למחשב של אחראי חדר הקירור. באמצעות מערכת הפיקוד והבקרה ניתן לבדוק בכל רגע נתון מהי הטמפרטורה בחדר הקירור, האם המדחס עובד באופן תקין, בקרה על פתיחת דלת ושליחת התראות בעת תקלה.
ראוי לציין כי בישראל יש לייצר פעמים רבות חדרי קירור העומדים בתנאי הכשרות וכוללים בורר בין חול לשבת כך שהאור דולק בחדר הקירור לאורך כל השבת ומפזר הקור אינו מפסיק לעבוד גם כאשר אדם נכנס בשבת לחדר הקירור.

אנחנו, בחברת דמיאנס מערכות קירור, נשמח לעמוד לשירותכם!
פנו אלינו עוד היום: 072-222-3773