מערכת קירור

המדריך המקיף לקירור תעשייתי

מקררים תעשייתיים משמשים במגוון רחב של עסקים ומוסדות, כך למשל בבתי חולים, ברשתות מזון, במסעדות, במפעלים, בחברות תרופות, מוסדות לימוד ומחקר ועוד. סוג השימוש שנעשה במקרר קובע את התכונות הרצויות והדרישות שעליו לעמוד בהן, מבחינה טכנית – מידת דיוק בשמירה על טמפרטורה ולחות, וטווח הטמפרטורה (נהוג לחלק לתחומים של קירור, הקפאה או הקפאה עמוקה) כמו גם מבחינות אחרות כגון מידות, עיצוב, גישה, חלוקת החלל הפנימי ועוד.

אספנו עבורכם מידע אודות קירור תעשייתי כדי לסייע לכם להתוודע אל סוגי המקררים השונים, הפונקציונאליות של כל סוג ומה יש לקחת בחשבון בבואנו לבחור מקרר.

חלוקת מקררים תעשייתיים לפי התפקיד המיועד להם

מקובל לחלק מקררים תעשייתיים לסוגים שונים, זאת לפי הענף בו הם מיועדים לשמש.

 ענף התרופות

בענף זה יש דרישה למקררים המסוגלים לשמור על טמפרטורה מדויקת, זאת כדי להבטיח עמידה בתקנים מחמירים של אחסון תרופות. מקררים תעשייתיים בענף התרופות יהיו בעלי מנגנוני פיזור אוויר מאולץ (כדי להבטיח טמפרטורה אחידה בכל חלל האחסון), בקרת טמפרטורה דיגיטלית (לאפשר קביעת טמפרטורה בדיוק של חצאי מעלות), זיכרון לאיסוף נתוני טמפרטורה (לצורך עמידה בביקורות), התרעה על חריגה מהטמפרטורה המבוקשת ועוד.

בענפי התרופות והחקר יש צורך באחסון חומרים רגישים לחום, דגימות, תרביות, מכשירים, מני תכשירים רפואיים, תרופות ועוד.

ענף המזון

ברשתות שיווק, מסעדות, מפעלי מזון, חנויות לממכר דגים, קצביות, גלידריות וכד' יש צורך לאחסן מגוון מוצרים בקירור ובהקפאה. מקררים תעשייתיים לענף המזון מגיעים בגדלים שונים ובמגוון עיצובים. ישנם מקררים עם דלתות שקופות כדי לאפשר הצגת הפריטים המאוחסנים בהם (מקררי משקאות למשל), ישנם מקררים עומדים או שוכבים (המכונים גם "אמבט"). מקררים לענף המזון מאופיינים בתכונות כגון יכולת הפשרה עצמית ופעולה חסכונית בחשמל.

בחירת המקרר המתאים ביותר עבורכם

בבואכם לרכוש מקפיא או מקרר תעשייתי יש לברר תחילה מה הדרישות בהן צריך המכשיר שנבחר לעמוד.

החליטו כמה גדול צריך הוא להיות, חשוב שיהיה די מקום אך חבל לרכוש, להפעיל ולתחזק מקרר שהוא גדול יותר מן הדרוש לנו. תצטרכו לענות על שאלות כגון:

  • האם המקרר שאתם שוקלים לרכוש מספק את צרכיכם מבחינת שמירה על הטמפרטורה הנדרשת?
  • האם יהיו פתיחות דלת מרובות?
  • האם נחוצה לכם התרעה על חריגה מן הטמפרטורה הנדרשת?
  • האם אתם צריכים מעקב אחר התנאים במקרר (טמפרטורה ואולי גם לחות)?
  • האם המקרר אושר לשימוש שאתם מתכננים לעשות בו (כך למשל יש צורך באישור משרד הבריאות למקררים המיועדים לאחסון תרופות)
  • האם צריך לדאוג לכיול המקרר?
  • כמה עולה בדיקת כיול שנתית לדגם אותו אתם שוקלים לרכוש? ועוד

לאחר שערכתם רשימה של התכונות הנחוצות לכם תוכלו לפנות לחברות העוסקות במכירה או השכרה של מקררים תעשייתיים, לבחון דגמים שונים העונים על הדרישות ולבחור את זה המתאים לכם ביותר.