מקרר תצוגה

על הקשר בין עיצוב מקרר תצוגה לחוויית הרכישה של הצרכן

כצרכנים אנו נוהגים לרכוש גם פריטים שיש לשמור בקירור, בדרך כלל מדובר במוצרי מזון אולם ישנם גם אחרים כגון מוצרי מרקחת ואפילו מוצרי נוי כגון פרחים הדורשים קירור כדי לשמור על רעננות.
כשאנו רוכשים מוצר אנו מעוניינים להיות מסוגלים לבחון אותו בקפידה, להביט בו, לאחוז אותו, לקרוא את מה שרשום עליו וכד'. כאשר מדובר במוצרים הנשמרים בקירור עניין זה הופך מאתגר, בדיוק כאן נכנסים לתמונה מקרריי התצוגה והאחסון. בעת תכנון מקררים כאלה יש לקחת בחשבון לא רק פעולה תקינה ויעילות השימוש (שיהיה קל להכניס לתוכן מוצרים ולהוציא אותם) אלא גם את חוויתם של צרכנים הניגשים אל המקררים כדי ליטול מהם מוצרים שהם בוחרים בהם. בפסקאות הבאות תמצאו מידע אודות חשיבות תכנון מקררי תצוגה ומקררי אחסנת מוצרים למכירה כך שיעניקו חווית משתמש נעימה לצרכנים.

מבט אל המוצרים מבלי לפתוח את המקרר

פתיחת מקרר כרוכה בחשיפה לתנאי הקור השוררים בו, חשיפה העשויה להיות בלתי נעימה. בטרם צרכנים נדרשים לפתוח את המקרר כדי ליטול את המוצר בידיהם, יש לאפשר להם להביט במוצרים שבמקרר מבלי לפתוח אותו. בעת עיצוב מקרר אחסון למוצרים שמיועדים למכירה, ולא כל שכן מקררי תצוגה שתפקידם להדגיש את איכות המוצרים בתוכם (מקררי עוגות וקינוחים בבתי קפה למשל), יש לתת את הדעת לזווית הראיה, למשטח מזוגג רחב ידיים, למדפים הגלויים לעין ולסידורם כך שהמוצרים עליהם לא יסתירו זה את זה ועוד. מקרר המאפשר לצרכן לראות את המוצרים שבתוכו ללא שיידרש לפתוח את הדלת יעודד צרכנים לעמוד לצידו, להביט, לבחור ואז גם לקחת ולרכוש.

גישה נוחה אל המוצרים שבתוך המקרר

לאחר שהצרכן הביט די צורכו אל המוצרים שבמקרר מגיע השלב בו נוטל הצרכן את המוצר בידיו. בשלב זה, עיצוב נכון של פנים מקרר התצוגה או האחסון יבטיח שלצרכן יהיה קל מאוד לגשת אל המוצר ולקחת אותו. עניין זה צריך לא רק להיות פשוט הלכה למעשה אלא גם להיראות פשוט מלכתחילה שכן אם הצרכן יחשוב שקשה לגשת אל המוצר הוא עשוי לוותר על רכישתו.

תפעול דלת המקרר

ישנם מקררים, כגון מקררים רחבי ידיים ברשתות שיווק מזון, שאין צורך לפתוח דלת כדי ליטול מהם דברים. במקררים כאלה חשוב אופן סידור המדפים ונוחות הגישה אליהם, דהיינו שלא יהיה צורך להתכופף יותר מדי או להישען פנימה אל תוך חלל המקרר. במקררי אחסון ומקררי תצוגה הסגורים בדלת יש להבטיח שלצרכן יהיה קל לתפעל את הדלת, לפתוח אותה כדי לקחת את המוצר הנבחר ואם ניתן לדאוג לכך שהדלת תיסגר מעצמה ברגע שהצרכן עוזב אותה ומתרחק מהמקרר.

יש יתרון מסוים לדלתות הזזה אולם במקררים קטנים לא ניתן לעשות בדלתות מעין אלה שימוש, יתרונן של דלתות על ציר הוא שקל יותר לדאוג שיסגרו חזרה מעצמן.