כיצד בונים חדרי קירור

כיצד בונים חדרי קירור

עסקים שונים נזקקים לאחסון מוצרים וחומרי גלם בקירור. כך למשל חקלאים המשווקים תוצרת שיש להחזיק בטמפרטורה נמוכה כדי לשמור על טריותה (לא רק שלל סוגי ירקות ופירות אלא גם פרחים). תבלינים, מוצרי בשר, חלב ודגים מחייבים אחסנה בקירור, ישנם גם חומרים המשמשים בתעשייה שיש לשמור בקירור וכן רכיבים ומכשירים אלקטרוניים שיש להקפיד שלא יחשפו לטמפרטורה גבוהה מדי.
מי שנזקק לחדר קירור יכול לבחור לשכור שטח אחסן בקירור מחברה המציעה חדרי קירור להשכרה. בניה של חדר קירור מתאימה למי שנוכחים לדעת שעלות ההשכרה וההובלה (אל ומחדר הקירור המרוחק) מצדיקות זאת.
במאמר זה תמצאו תיאור אודות עקרונות הבניה של חדרי קירור, על מה חשוב להקפיד כדי להבטיח מענה טוב לצרכיכם.

אפיון הצרכים – קביעת מידות, טווח טמפרטורות, מערכות נלוות ועוד

השלב הראשון בבניית חדר קירור איכותי הוא הגדרה מדויקת של התפקיד המיועד לו ועריכת רשימה מפורטת של דרישות שעליו לעמוד בהן. כך למשל יש לקבוע את מידות חדר הקירור כאשר מצד אחד נבטיח שתמיד יהיה בו די מקום ומנגד שיהיה צנוע מידות ככל שניתן כדי להופכו יעיל (ככל שנפח החדר גדול יותר תידרש אנרגיה רבה יותר כדי להשיג ולשמור על הטמפרטורה הרצויה). פרמטר בסיסי נוסף הוא הטמפרטורה שאנו צריכים שתשרור בחדר הקירור, ייתכנו הבדלים משמעותיים בתכנון והקמה של חדר קירור המיועד לספק שטח אחסון בטמפרטורה של 5 – 10מעלות צלזיוס לעומת כזה בו נדרשת טמפרטורת הקפאה עמוקה של מינוס 10 מעלות צלזיוס ואף למטה מכך.
עניין חשוב נוסף שיש לתת עליו את הדעת הוא מערכות הניטור והבקרה, למשל כאשר יש לעמוד בתקנות הדורשות המצאת רישום שוטף של התנאים ששררו בחדר הקירור.

איכות החומרים והעבודה

לאחר שיש בידינו אפיון מפורט נוכל לקבל הצעות מחיר מחברות העוסקות בהקמת חדרי קירור. את ההצעות שנקבל יש לבחון תוך שמתחשבים באיכות החומרים בהם ישתמשו ועד כמה ניתן לסמוך על כך שהעבודה תבוצע באופן המקצועי ביותר. חשוב מאוד לדעת שחדר קירור הבנוי מלוחות מבודדים שאיכותם מוכחת יהיה יעיל וזול לתפעול לאין ערוך מכזה שבבנייתו נעשה שימוש בלוחות בעלי תכונות בידוד בינוניות בלבד.

המבנה עצמו מורכב בדרך כלל מרצפה יצוקה מבטון המכיל מרכיבים משפרי בידוד וקירות העשויים פנלים מבודדים. עוד יש להבטיח שדלתות חדר הקירור, על אביזרי הפרזול בהן, יהיו עמידות, בטוחות ונוחות להפעלה.
הזיווד יעשה בהתאם לדרישות שיש לעמוד בהן, ניתן לבחור בין מגוון מערכות בקרה, ניטור ושליטה כך שנבטיח שמירת טמפרטורה (כמו גם אחוזי לחות במידת הצורך) ללא סטיות מן הטווח המבוקש.
היות ותקלה עלולה לגרום נזק גדול בדמות אבדן כל המאוחסן בחדר הקירור חשוב מאוד לוודא שהחברה שבונה אותו עבורנו תספק לנו לא רק תמיכה שתבטיח תקינות (ביקורות, טיפולים תקופתיים, הדרכה וכד') אלא גם שירות תיקון מיידי במידת הצורך.