קירור תעשייתי

קירור תעשייתי – כיצד נאריך את חיי המערכת?

המנוח קירור תעשייתי מתייחס כל מערכות הקירור המיועדות לשמירה על קירור והקפאה של מרחבים גדולים. החל ממקררים תעשייתים ועד לחדרי קירור, מדובר במערכות גדולות שצורכות חשמל רב, ופעולתן מתמדת. מכיוון שהמערכות נמצאות במצב מתמיד של פעולה, הן נוטות להישחק, להתבלות ואף להתקלקל. במקרים מסוימים, על מנת למנוע קלקול של מערכת או פגיעה בתפקודם של החלקים השונים בה, נרצה לבצע מספר פעולות שיאריכו את חיי המערכת.

אחזקה מונעת של מערכות קירור תעשייתי היא מפתח להצלחה

כמו בכל מערכת מכנית, אחזקה שוטפת הכוללת ניקיון ופעולות תחזוקה נוספות, שומרת על תקינות המערכת, ומפחיתה את הסיכוי להתבלות וקלקול. חשוב מאוד לבצע את פעולות ניקיון שגרתיות וטיפולים תקופתיים כנדרש, לפי הוראות היצרן של המערכת. בעת טיפולים תקופתיים כדאי לקרוא לאיש מקצוע שמסוכל לספק שירות נכון וטוב עבור המערכת למניעה של פגיעה או קלקול עתידיים הנובעים מתיקון או טיפול לא נכונים של המערכת על ידי טכנאי לא מקצועי.

אופני טיפול של חדרי קירור ושל מקררים תעשייתים במערכות קירור תעשייתי

טיפול תקופתי יכול לכלול החלפת שמנים, מילוי גז, טיפול בצינורות בלויים או קרועים, וניקוי כללי ובחינה של המערכת. הטכנאי יגיע לחלקים כמו המאייד, עינית הביקורת, המנוע והמעבה ויבדוק את מצבם ואת תקינות החיבורים ביניהם במידת הנדרש, יבצע תיקונים קטנים וחיזוקים למצבים שיש בהם סיכון ושאותם יזהה כפוטנציאליים לקלקול עתידי של המערכת. על מנת לשמור על תקינות מערכות קירור תעשייתי כמו חדרי קירור וכמו מקררים תעשייתיים, יש לבדוק גם את המפוחים ואת התקשורת בין הווסת אליהם. במידה ומדובר במערכת מרכזית עם הפרדה למספר מוקדי שליטה, יש לבדוק את מנגוני השליטה הנפרדים המווסתים עוצמה נפרדת של קירור לחלל הקירור המדובר.

מה נוכל לעשות בעצמנו?

אחת הפעולות התכופות ביותר שיש לבצע ועם זאת הפשוטות ביותר היא פעולת ניקוי המעבה. המעבה הוא למעשה לוחיות המתכת הדקות המסודרות אחת ליד השניה בצפיפות גבוהה וברווחים קטנים. כאשר המעבה מלוכלך, סתום או מלא אבק, הדבר מקשה על פעילות המנוע, עולה יותר חשמל, ומסכן את בריאות המערכת מכיוון שמדובר בכניסה של חלקיקי אבק לתוך המנוע, אשר הצטברותם תגרור סתימה של המנוע. ניקוי המעבה בצורה יסודית יעשה על ידי מברשת צבע חזקה. כל שעליכם לעשות הוא להרטיב קמעה את מברשת הצבע ולהעביר אותה על גבי המעבה מלמעלה למטה ובחזרה עד שתראו שכל האבק והלכלוך ירדו.